Почуватися пригніченим час від часу – це нормально, але якщо ви сумуєте постійно і це впливає на ваше повсякденне життя, у вас може бути клінічна депресія. 

Депресія – це захворювання, при якому людина тривалий час (не менше двох тижнів) почувається пригнічено, втрачає інтерес до занять, які раніше приносили задоволення, а також не може робити повсякденні справи. Але депресія – це те захворювання, яке піддається лікуванню.

Види депресії:

Мажорна депресія. Це форма депресії, коли людина відчуває глибоку та тривалу сумнівність, втрату інтересу до роботи, навчання, хобі або інших задоволень. Цей стан може супроводжуватися фізичними симптомами, такими як втрата апетиту, безсоння або надмірний сон, втрата енергії тощо.

Дистимія. Це форма хронічно низького настрою, яка може тривати протягом років. Люди з дистимією можуть відчувати тривогу, втомленість, втрату інтересу до життя та інші симптоми, але менш інтенсивні, ніж при мажорній депресії.

Біполярний розлад. Включає епізоди манії або гіпоманії, коли настрій піднімається до ейфорії або надмірної активності, чергуючись з епізодами депресії.

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Може виникнути після травматичного події, такого як війна, насильство або важкий стрес. Симптоми включають флешбеки, підвищену тривогу та симптоми вторгнення.

Атипова депресія (або атиповий депресивний розлад). Цей тип депресії включає в себе атипові симптоми, такі як гіперфагія (збільшений апетит), гіперсомнія (надмірний сон) та сенсорне або психомоторне збудження.

Пост-травматична депресія. Цей тип депресії може розвиватися після травматичного ушкодження головного мозку.

Післяпологова депресія. Ця форма депресії виникає після народження дитини і може проявлятися частими сумнівами, підвищеною чутливістю та іншими симптомами.

Симптоми депресії:

Під час депресивного епізоду людина відчуває пригнічений настрій (почуття смутку, дратівливість, спустошеність). Вона може втрачати здатність отримувати задоволення від повсякденної діяльності або інтерес до неї.

Депресивний епізод слід відрізняти від регулярних коливань настрою. Депресивні епізоди тривають більшу частину дня і відбуваються майже щодня протягом щонайменше двох тижнів.

При цьому присутні й інші симптоми депресії, які можуть включати:

  • зниження концентрації;
  • патологічне почуття провини або низьку самооцінку;
  • відсутність віри в майбутнє;
  • думки про смерть або самогубство;
  • порушення сну;
  • зміни апетиту або маси тіла;
  • відчуття сильної втоми або занепаду сил.

Депресія може ускладнювати функціонування людини у всіх сферах життя, зокрема у спілкуванні з іншими людьми, вдома, на роботі та в навчанні.

Залежно від кількості та тяжкості симптомів, а також їх впливу на повсякденне життя людини, розрізняють легкі, помірні та важкі депресивні епізоди.

Існує кілька типів депресивних епізодів:

  • одиничний депресивний епізод, тобто перший і єдиний депресивний епізод у житті людини;
  • рекурентний депресивний розлад, тобто наявність в анамнезі щонайменше двох депресивних епізодів; 
  • біполярний розлад, за якого депресивні епізоди чергуються з фазами маніакальних симптомів, включно з ейфорією або дратівливістю, підвищеною активністю або сплеском енергії, а також з іншими проявами, як-от багатослівне мовлення, “стрибок ідей”, завищена самооцінка, зниження тривалості сну, відволікання та імпульсивна нерозважлива поведінка.

Причини виникнення депресії:

Точна причина депресії не зрозуміла, але низка факторів може підвищити ймовірність виникнення депресії. Фактори ризику включають:

  • Сімейну тенденцію (спадковість)
  • Емоційно гнітючі події, особливо пов’язані з втратою
  • Жіноча стать, можливо, пов’язано зі змінами рівнів гормонів
  • Певні фізичні розлади
  • Побічні ефекти певних препаратів

Депресія не відображає слабкість характеру і може не бути відображенням розладу особистості, дитячої травми або поганого виховання. Соціальний клас, раса і культурна приналежність не впливають на ймовірність того, чи будуть люди відчувати депресію протягом свого життя.

Генетичні чинники сприяють розвитку депресії приблизно у більшості людей, у яких вона є. Наприклад, депресія частіше зустрічається серед родичів першого ступеня (особливо у близнюків) хворих на депресію.

Генетичні чинники можуть впливати на дію речовин, які допомагають нервовим клітинам посилати сигнали одна одній (нейротрансмітери). Серотонін, дофамін і норадреналін є нейротрансмітерами, які можуть впливати на депресію.

Задля відновлення психічного здоровʼя, звертайтесь в клініку SATIMED для якісної, дбайливої та ефективної психіатричної допомоги.