Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) включає інтенсивні, неприємні та дисфункціональні реакції після пригнічувальної травматичної події.

Коли у людей з ПТСР присутні симптоми, вони, як правило, діляться на такі 4 категорії:

  • Симптоми вторгнення (подія неодноразово і неконтрольовано вторгається в їхні думки)
  • Уникнення всього, що нагадує їм про подію
  • Негативний вплив на думки та настрій
  • Зміни у сприйнятті та реакціях

Симптоми вторгнення:

Травматична подія може багаторазово повторюватися у формі мимовільних, небажаних спогадів або повторюваних кошмарів. У деяких людей можуть виникати живі спогади, в яких вони знову переживають події так, ніби вони відбуваються насправді, а не просто є спогадом.

Також можуть виникнути сильні реакції при нагадуванні про явище. Симптоми ветерана бойових дій можуть бути викликані, наприклад, феєрверками, тоді як симптоми жертви пограбування може викликати зброя, побачена у фільмі.

Симптоми уникнення:

Люди вперто уникають явищ – дій, ситуацій або людей, які нагадують їм про травму. Наприклад, вони можуть намагатися не заходити в парк або офісну будівлю, де на них було скоєно напад, або не говорити з людьми тієї ж раси, що й нападник. Вони можуть навіть намагатися уникати думок, почуттів або розмов про травматичну подію.

Негативний вплив на думки та настрій:

Люди можуть бути нездатними згадати суттєві елементи травмувальної події (що називається дисоціативною амнезією).

Люди можуть почуватися в емоційному ступорі або втратити зв’язок з іншими людьми. Депресія зустрічається часто, і люди виявляють менше інтересу до діяльності, від якої вони раніше отримували задоволення.

Те, як люди думають про подію, може набувати спотвореної форми, внаслідок чого вони можуть звинувачувати себе або інших за те, що сталося. Почуття провини також зустрічається часто. Наприклад, люди можуть відчувати провину за те, що вони вижили, коли інші загинули. Вони можуть відчувати тільки негативні емоції, як-от страх, жах, злість або сором, або можуть бути нездатними почуватися щасливими чи задоволеними або нездатними любити.

Зміни у сприйнятті та реакціях:

Людям може бути складно засинати або зосереджуватися. Вони можуть відчувати надзвичайну настороженість до тривожних ознак ризику. Їх можна легко налякати. Люди можуть бути менш здатні контролювати свої реакції, що може призводити до нерозважливої поведінки або спалахів злості.

Лікування:

Основним методом лікування посттравматичного стресового розладу (ПТСР) є психотерапія.

Інформування про ПТСР може бути важливим раннім етапом терапії. Симптоми ПТСР можуть збивати з пантелику, і часто для постраждалих та їхніх близьких буває корисно зрозуміти, як ПТСР може включати симптоми, які здаються непов’язаними.

Найефективнішим методом лікування ПТСР є когнітивно-поведінкова терапія, зосереджена на травматичній події. Ця форма терапії, також ефективна в разі гострого стресового розладу, передбачає навчання природі стресу та реакції організму/розуму на нього, змінюючи мислення людини щодо травматичної події та реакцій на неї (або розглядаючи речі в перспективі), а також проведення обережного цілеспрямованого терапевтичного впливу на спогади про травматичний досвід.

Задля відновлення психічного здоровʼя, звертайтесь в клініку SATIMED для якісної, дбайливої та ефективної психіатричної допомоги.